oartyscie
popiersie
galeria
artykuly
kontakt
    Hantulik Edward (1949-1994) malarz, tyszanin z pochodzenia i urodzenia. Abso1went krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, studiował w latach 1977 - 1982 pod kierunkiem prof. Juliusza Joniaka i Jerzego Nowosielskiego. Zapowiadał się na wybitnego twórcę, otrzymał w 1987 roku stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jako jeden z "młodych gniewnych" twórców wystawił swoje obrazy w katowickim Biurze Artystycznym - wystawa indywidualna i retrospektywna. Brał udział w 1984 roku w biennale Sztuk Współczesnych w Szczecinie. Jego dorobek twórczy sięgnął ponad 200 prac malarskich, tyleż samo rysunków i kilkanaście rzeźb.

   
Górnośląscy artyści plastycy zastanawiają się czy przypadkiem nie wyprzedzał tak daleko czasów w malarstwie, jak swego czasu van Gögh, tym bardziej, że i jego sposób bycia i prace porównywać można do tego, co tworzył holenderski mistrz.

    W latach 1987 - 1994 zafascynowała go również rzeźba, . współpracował z najlepszymi­ górnośląskimi rzeźbiarzami. Wieloletnia przyjaźń z artystą rzeźbiarzem Stanisławem Hochułem zaowocowała wieloma ciekawymi pracami.

    W dniu 28.06.1994 w Edwardzie Hantuliku katowicka filia krakowskiego ASP straciła pracowitego asystenta, a sztuka bardzo zdolnego, nowatorskiego malarza.